Prehrana v vrtcu
Zavedamo se, da so zdrave prehranjevalne navade, pridobljene v otroštvu, zelo pomembna popotnica za vse življenje. Zdrava prehrana je bistveni predpogoj za optimalni telesni in duševni razvoj otrok. Neustrezno prehranjevanje lahko povzroča slabše počutje, slabšo delovno storilnost ter vpliva na zmanjšano odpornost organizma.
Zato se trudimo, da bi otrokom zdrave prehranjevalne navade privzgojili tudi z rednim vključevanjem tem iz tega področja v vzgojno-izobraževalni program. Vključeni smo v program Zdravje v vrtcu. Letošnja rdeča nit programa je širjenje obzorja s pomočjo hrane. Pomembno je, da otroci čim prej osvojijo znanja in veščine o zdravi prehrani in jih z leti le še nadgrajujejo. Na jasen in zanimiv način se bomo trudili otrokom predstaviti, kaj je zdrava prehrana in kako pomembna je.
Trudimo se, da je na naših jedilnikih čim manj industrijsko pridelane hrane. Na jedilnike vključujemo sladice in namaze, ki jih pripravljamo sami iz osnovnih surovin. Vsakodnevno, so na jedilnikih sveže sadje in zelenjava. Prednost dajemo kakovostnim ogljikohidratnim živilom (polnovrednim žitom in žitnim izdelkom), kakovostnim beljakovinskim živilom (mleku in mlečnim izdelkom, ribam, pustim vrstam mesa ter stročnicam: leča, čičerika, fižol, grah).
S šolskim letom 2024/2025 stopile v veljavo prenovljene prehranske smernice, katere smo dolžni upoštevati vsi vzgojno-izobraževalni zavodi v Sloveniji.
Ključne novosti v smernicah so vezane na:
- izbor živil (sezonska, lokalna, čim manj predelana)
- sestavo jedilnika (živila iz vseh skupin)
- sladkanje, soljenje in dodajanje maščob (sprotno omejevanje)
- nadomeščanje tekočin (stroga omejitev sladkih pijač)
- prehranske posebnosti družine (zavodi zagotavljajo le medicinsko predpisane diete)
- medicinsko predpisane diete (le na podlagi potrdila)
- omejevanje prinašanja hrane (upoštevanje pravil zavoda)
- prehrano otroka športnika (zavodi ne pripravljajo posebej)
- spremljanje prehrane (obveščanje odsotnosti otroka).
Več podrobnosti glede novosti lahko preberete v dokumentu, ki se nahaja v priponki.
Preberi več (priloga)
Za otroke, ki potrebujejo medicinsko predpisano dieto, pripravljamo posebno prilagojeno hrano.
Dietne obroke pripravljamo na osnovi Priporočil za medicinsko predpisane diete, ki so izšla avgusta 2018 s strani Ministrstva za zdravje. Z njimi so seznanjeni vsi zdravstveni zavodi v Sloveniji. V omenjenih priporočilih je navedeno, kdo predpiše indicirano dieto, za koliko časa se izdaja potrdilo in potrebne informacije v zvezi z navodili staršem ob uvedbi diete.
Pogoj za uvedbo dietne hrane za otroka, ter za vsako spremembo ali ukinitev diete je predloženo potrdilo, na posebnem obrazcu, izdanem s strani otrokovega osebnega zdravnika. Le-ta mora biti izpolnjen v celoti. Tako morata biti označena tudi veljavnost potrdila in čas trajanja diete.
Ob novem šolskem letu novega potrdila na priporočenem obrazcu ni potrebno dostavljati, če obstoječemu veljavnost še ni potekla.
Originalno potrdilo za dieto je potrebno osebno oddati organizatorici prehrane.
Starši otrok z dieto naj v primeru njegove odsotnosti pravočasno javijo vzgojiteljici.
Vrtec brez predloženega potrdila o medicinsko indicirani dieti ali po preteku veljavnosti potrdila ne zagotavlja posebne prilagojene prehrane.
NAČELA ZDRAVE PREHRANE
Vzgoja o pravilni prehrani (otrok in družine) je ena od glavnih sredstev za doseganje dobrega zdravja in oblikovanje zdravih prehranjevalnih navad. Način prehranjevanja oz. prehranjevalne navade pridobljene v otroštvu se nadaljujejo v odrasli dobi, zato je predstavitev le teh otrokom zelo pomembna.
S prehranjevanjem v vrtcih dosegamo naslednje cilje:
Načrtovanje prehrane
Z načrtovanjem prehrane zagotavljamo vsem otrokom ustrezno prehrano. Osnovni cilj, ki ga želimo doseči je ohraniti otrokovo zdravje.
Pri načrtovanju prehrane upoštevamo Smernice Haccap sistema, Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2005), Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za šolstvo), Priročnik z merili kakovosti za javno naročanje živil (Ministrstvo za zdravje, 2008).
Prehrana predšolskih otrok je načrtovana tako, da zadosti otrokovim fiziološkim in psihološkim potrebam in je higiensko neoporečna, torej varna.
Prehrano sestavljajo naslednji obroki: zajtrk, dopoldanska malica, kosilo in popoldanska malica.
Jedilnike za otroke prvega in drugega starostnega obdobja planiramo najmanj 14 dni vnaprej in so enaki za vse otroke. Izjema so otroci, ki potrebujejo dietno prehrano.
Jedilnik je ves čas na vpogled staršem na spletni strani in na oglasnih deskah, tako, da lahko dnevno spremljajo prehrano svojega otroka in jo dopolnjujejo s prehrano doma.
Pri načrtovanju prehrane upoštevamo naslednja merila:
- živila nabavljamo sproti in sveža od preverjenih dobaviteljev;
- izbiramo živila primerna letnemu času;
- držimo se načela pestrosti in kvalitete živil;
- v vsakodnevno prehrano vključujemo mleko in mlečne izdelke, ki zadostijo potrebam po kalciju;
- poudarek dajemo vključevanju stročnic (grah, fižol, leča, čičerika) in žitaric (žitne kaše, prosena kaša, ajdovi in koruzni žganci, žitni kosmiči);
- vključujemo ribe in brezmesne obroke enkrat tedensko;
- vsakodnevna prehrana vsaj pri enem obroku vsebuje sveže sadje in /ali zelenjavo;
- pri pripravi obrokov uporabljamo naravne dodatke za izboljšanje okusa in naravne začimbe;
- pri pripravi jedi uporabljamo zdrave načine toplotne obdelave (dušenje, kuhanje, pečenje), občasno praženje;
- uporabljamo kvalitetne maščobe (100 % sončnično, repično in olivno olje);
- kot sestavni del obrokov ponudimo zdrave sokove s 100 % sadnim deležem (jabolčni sok, pomarančni sok, ananasov sok, grenivkin sok), ki jih redčimo z vodo in naravno limonado;
- sezonsko sadje in napitki (malo sladkan čaj, voda) so otrokom na razpolago ves dan;
- peciva pripravljamo v šolski kuhinji.
Jožica Medvešek Grobovšek